Hry

Karetní hra Dubleta

Návyková fonetická hra na motivy světoznámé populární hry Dobble. V Dubletě ovšem nalezneme jiný počet karet, které jsou na první pohled vskutku zatíženy tímto interdisciplinárním oborem.

Ve hře tak objevíme plíce, jazyk, zuby, logo oblíbeného programu Praat, mikrofon, fonograf i typicky českou hlásku [ř]. Při pohledu na kočkovitou šelmu možná někdo namítne: „Co má společného rys s fonetikou?“ Aha, rys! Fonologický rys. „A ta bomba?“ Že by explozivy, jedna z důležitých kategorií souhlásek? Také samozřejmě nesmí chybět portrét zakladatele české experimentální fonetiky, prof. Josefa Chlumského.

Jak hrát? Rozhoduje soustředěnost a postřeh, soutěžit mohou malí i velcí, dva nebo klidně osm lidí. Zkrátka, Dubleta zabaví pár i celou partu. Prostorová náročnost je minimální, vhodná je na párty, do vlaku či hospody, na dlouhé zimní večery i krátké jarní přestávky mezi školními předměty. Pravidla jsou tak jednoduchá, že je lze vysvětlit během půl minuty. Přesto je jen na vás a aktuálním stavu mysli, zda vyhrajete, anebo na chvilku zaspíte a vítězství převezme některý ze spoluhráčů. S jedním balíčkem karet je kromě základní verze možné hrát mnoho herních variant, přibaleny jsou návody na osm z nich. A možná vymyslíte i další.

Vytiskněte si oboustranně a barevně všech 7 listů, nejlépe na silnější lesklý papír s gramáží alespoň 200 g/m². Za hodinu budete mít všechny karty vystřiženy, anebo raději práci rozdělte mezi spoluhráče. Výsledný výrobek ideálně uchováte ve vhodné plechovce nebo něčem ve stylu „Sáček na dárky stahovací“.

dubleta

PhonoDash

Fonetická hra pro jednoho nebo dva hráče, předělávka známé hry BoulderDash. Hru vytvořil team v rámci kurzu Úvod do programování II 2013/2014.

  • Odkaz pro stažení: Stáhnout .zip (nutno rozbalit, obsahuje soubor .jar, pro spuštění vyžaduje Javu)
  • Získat Javu

PhonoDash

Varování 1: pokud se rozhodnete instalovat Javu, mohou Vám být během procesu automaticky nuceny i jiné doplňkové produkty, jako například lišta do prohlížeče. To však není potřeba a doporučujeme je odškrtnout.

Varování 2: hru rozhodně nelze chápat jako plnohodnotnou přípravu na státnice z oboru Fonetika.

Úvod > O fonetice > Hry